Съобщения
Разпределение по стаи за математическото състезание "Черноризец Храбър" - ТУК
На 1.11.24 г. от 11:00 ч.в ПМГ "Акад. С. Корольов" ще се проведе математическото състезание "Черноризец Храбър" за ученици от 2 до 12 клас.
Продължителност - 60 минути за 2.клас и 90 мин. за всички останали възрастови групи.
Такса правоучастие - 18 лева.
Заявка за участие може да направите в канцеларията на гимназията от 9:00 до 17:00 ч. в периода 21.10 - 28.10.2024 г. или на ел. поща:
Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Пожелаваме успех на всички състезатели!
- A-
- A
- A+
Старши учител по информатика и ИТ - Константина Бучинска от ПМГ "Акад. С. Корольов" вече е посланик на ЦЕРН и е представител от Благоевград, преминал обучение по националната учителска програма в Европейския център за ядрени изследвания в Женева в периода от 14 до 22 септември 2024г. Тя е сред 30-те учители, взели участие в квалификационния курс в ЦЕРН по Националната програма „Мотивирани учители и квалификация", предназначена за преподаватели в областите „Техника" и „Информатика". Участниците в програмата са подбрани след конкурс, организиран от Министерството на образованието и науката. Селекцията е направена на основа на професионалната квалификация на кандидатите, тяхното участие в училищни, общински, национални и международни проекти.
ЦЕРН обединява усилията на 25 държави за изследвания с мирни цели в областта на физиката на елементарните частици. Обучението включва лекции, изнесени от водещи български учени, работещи в ЦЕРН, както и посещения на някои от най-важните лаборатории и съоръжения.
Сред тях са детекторите ATLAS и CMS, разположени на 100 метра под земята, фабриката за антиматерия (Antimatter Factory), CMS детекторът е един от четирите основни детектора за регистриране на елементарни частици в Големия адронен колайдер (LHC).
Включено е посещение на Data Center – сърцето на научната и компютърна инфраструктура на ЦЕРН, където се запазват огромни количества данни, събирани от проведените експерименти. Има зала, която представя историята на компютърните технологии с редки експонати и информационни табла. В новия образователен център „Science Gateway" се експериментира и пресъздава камерата на Уилсън. В лабораторията S'Cool Lab българските учители, участват в експерименти, при които наблюдават следите, оставени от алфа- и бета-частици и различни техники за откриване на елементарни частици.
В обучението в ЦЕРН се представят и най-новите технологии и научни постижения в областта на медицината, както и най-съвременни методи за ранна диагностика и лечение на коварния рак.
Тазгодишното обучение е неповторимо изживяване, приключение и вълшебство в света на съвременната наука. Всичко това не би било възможно без помощта на всички български учени, работещи в ЦЕРН, които разходиха учителите из дебрите на реалната физика, роботика и IT технологии. Лектори бяха известни учени в сферата на физиката и IT технологиите като проф. д-р Роман Захариев (БАН), инж. Зорница Захариева, д-р Иван Глушков, д-р Георги Анчев (БАН), проф. Леандър Литов (СУ „Св. Климент Охридски"), д-р Антон Димитров, инж. Жечка Тотева, инж. Мирослав Атанасов и др. Темите бяха много: Физиката на елементарните частици; Детекторите на елементарни частици – CMS, ATLAS, ALISЕ и LHCb; Комплексът ускорители на ЦЕРН и тяхното управление; Хигс бозонът и експериментални наблюдения; Медицинска физика; Тъмна материя - изследвания извън границите на Стандартния Модел; Фабрика за антиматерия и център за данни; Електроника за експериментите в ЦЕРН и още теми включващи детайлно запознаване с най-големият комплекс от ускорители в света.
На 16 септември в ЦЕРН започна и честването на 70 годишнината от началото на ЦЕРН през 1954г. Рожденият ден бе грандиозно отпразнуван с многохилядно парти и българските учители бяха специални гости.
Редом със съвременните учени и изследвания, в ЦЕРН се пази историята и кабинета на Тим Бърнърс-Лий (основоположник и създател на WWW) и първия уеб сървър, създаден от него. Улиците в ЦЕРН носят имената на великите учени допринесли за възхода на науката.
Седмицата мина като миг, изпълнен с много знания, емоции, нови приятелства и желание за бъдещи общи проекти и преживявания с учителите от групата, техните ученици и българските учени в ЦЕРН.
Това обучение на учители е надежда и вдъхновение за настоящите ученици да станат бъдещи учени, изследващи необятната фундаментална наука в ЦЕРН.
Обучение по катедри
-
Техническо обединение
В катедрата по физическо възпитание и спорт преподават специалистите с висше образование и магистърска степен по специалността Антон Ишев, Йордан Цветанов, Антон Гръчки, Александър Ангелов и Мартин Йорданов
-
Чужди езици
В ПМГ „Акад. Сергей Корольов” - Благоевград се изучават интензивно като I-ви чужд език английски и немски език, като се предоставя възможност за избор за II-ри чужд език между немски, руски, френски и английски език.
-
Обществени науки и ...
Катедра Обществени науки към ПМГ е представена от професионалисти със съвременен подход към хуманитарната проблематика.
Занимания по интереси
Клуб "Математика 12"
Ръководител: Антоанета Тодорова
Клубът включва ученици от 12клас.
Цел на заниманията в клуба е да надградят придобитите до момента знания, решаване на задачи с цел подготовка за участие в математически състезания и подготовка за ...
Клуб "Ние сме грамотни"
Ръководител: Ирена Сандева
Клуб по интереси Ние сме грамотни има за цел да повиши нивото на езикова грамотност и литературна компетентност, необходим фактор за успешно представяне на учениците на различните кръгове на олимпиадата по български език и ...
Занимателна биология
Ръководител: Бойка Катранджиева-Кирилова
В заниманията по интереси по биология фокусът е върху разширяване познанията на учениците относно особеностите в устройството и функциите на човешкия организъм като се развиват ключовите компетентности и се повишава ...
Химията в задачи
Ръководител: Илонка Каракичева
Участници в клуба „Химията в задачи" са ученици от 10 е клас, в клуба „Химият плюс" – ученици от 9е клас с ръководител Илонка Каракичева.
Теоретичните знания по химия трябва да бъдат прилагани и упражнявани в ...
Mit Erfolg zum TestDaf
Ръководител: Мирослава Методиева
Обучението в клуб „Мit Erfolg zum TestDaf" в ПМГ цели подготовка на ученици, които изучават немски език като първи чужд език и са достатъчно мотивирани за допълнителни занимания по езика. В рамките на 60 учебни часа, ...
Търсене в сайта:
Кой е на линия?
В момента има 32 гости и няма потребители и в сайта
Ученически отзиви badge
Мнение
Човек започва да се изгражда като такъв още от най-ранна детска възраст. Семейството и обществото имат много голямо значение за ценностните качества, които ще притежава човек. Възпитанието и моралът зависят и от обкръжаващата среда и от много други фактори.
Мнение
Обучението по природни науки е на най-доброто ниво от всички училища в областта и за това говорят резултатите от олимпиади и състезания на национални нива. Развива се интереса на учениците към природните науки и техните приложения, като необходима основа за бъдеща реализация.
Мнение
Благодарение на Вас се научихме да ценим качествата си и се гордеем с тях, да вярваме в себе си и винаги да преследваме целите си, колкото и непостижими да са те. Много пъти сме чували израза, че човек трябва да помни откъде идва, за да знае накъде отива.